3/4/5 Series 100A Polymer 12V Lithium Battery with Balanced Lithium Iron Battery Protection Board QS-B305ABL-50A
Price:
2.65
Electronic Components Store for Everything!
30CM 6/10/14/16/20/40 Pin Way Gray Flat Cable 1.27mm Pitch for 2.54mm FC IDC Connectors
19.3mm Diameter LED Lens 60 Degree Flat Honeycomb For CREE XPE Series
https://www.satistronics.com/web/image/product.template/6738/image_1920?unique=f31ebf7
(0 review)
Not Available For Sale
  • Version
  • Battery Type
  • Battery Series
This combination does not exist.
SKU :
Share :
100% original guarantee
Return within 30days
Worldwide Fast delivery
Brand: QSKJ
Model: QS-B305ABL-50A
3S 100A Specifications:
  • 3S FOR Li-POLYMER LiMnO Protect Parameter (3.6V/3.7V)
  • Single cell battery overcharge protect voltage: 4.21-4.29V
  • Single cell battery overcharge protect recover voltage: 4.14-4.24V
  • Overcharge protect delay: 1.5-2.5S
  • Single cell battery over-discharge protect voltage: 2.72-2.88V
  • Single cell battery over-discharge protect recover voltage: 2.9-3.1V
  • Over charge protective current: 100A
  • Over discharge protective current: 100A
  • Over-discharge protect delay: 0.5-1.5S
  • Temperature protect: Yes,have Temperature control interface
  • Disconnect protect: Yes
  • Shortage protect: Yes
  • Shortage delay: 100-600 uS
  • Shortage protect recover mode: Off load release.
  • Contact discharge current: 80A
  • Synopline discharge current: 60A
  • Charging Current: 60A
  • Balance Function: Yes
  • Ampere balance (Current): 60MA
  • Current balance accuracy: 4.14-4.24V
  • Size: 60mm(L) * 42mm(w) * 3.9mm(h)
4S 100A Description:
  • FOR LiFePo4 Protect Parameter(3.2V)
  • Single cell battery overcharge protect voltage:3.61-3.69 V
  • Single cell battery overcharge protect recover voltage:3.61-3.69 V
  • Single cell battery over-discharge protect voltage:2.27-2.43 V
  • Single cell battery over-discharge protect recover voltage:2.45-2.65 V
  • Overcharge protect Current:100A
  • Over-discharge protect Current:100A
  • Temperature protect:Yes
  • Disconnect protect:Yes
  • Shortage protect:Yes
  • Shortage delay:100-600 uS
  • Shortage protect recover:Disconnected
  • Charging Current:60A
  • Current Balance:Yes
  • Ampere balance (Current):50MA
  • Voltage alance accuracy:3.355-3.455 V
  • Size: 6*4.1cm/2.36*1.61inch
5S 100A Specifications:
  • FOR Li-POLYMER LiMnO Protect Parameter (3.6V/3.7V)
  • Charging Current: 60A
  • Balance Function: Yes
  • Size: 6.1x4.2cm/2.4x1.65"
Note:
It is manual measurement, there may be 1-3mm error.
Features:
  • Type: Lithium Battery Protection Board
  • High quality protection circuit, dedicated IC and support for wire break protection.
Function:
  • General purpose of the same mouth.We use this kind of protective plate at cost15 high power ultra low internal resistance MOS tubes(discharge 8, charge 7),The same port mode supports discharge current 60A charging current 60AThe discharge current of the split mode is 80A, and the charging current is 60A.It's not a small power MOS in the market. The internal resistance of our single MOS tube is 3 millieu.
Size diagram and pin mode:
Long: 60mm wide: 42mm thick: 3.9mm
P-: load negative C-: charger negative B-: battery negative
Practical o
Connection for 3S Diagram:
Connection for 4S Diagram:
Connection for 5S Diagram:
Operation guide:
Output current 80A, the same mouth 60A